אאא

ברגעים אלו מסתיימת תערוכת הסיום של בוגרי המחזור השביעי של היחידה החרדית של ACC - בית הספר לקופירייט ומקצועות הקריאטייב של תרצה גרנות.

גיא כוכב, שריכז את הקורס ולמד להכיר את הראש החרדי, אומר ל´כיכר השבת´: "הקורס שנפתח באמירה "אנחנו לא מפגרים!" הסתיים בקביעת העובדה הבאה: פרחי הפרסום החרדי לא מפגרים אחר מקביליהם במגזר הכללי".

ביה"ס לתקשורת וקופרייט של תרצה גרנות מנפיק מידי שנה מחזור עד שניים של בוגרים מוכשרים במיוחד המשתלבים יפה בנוף הפרסום החרדי. בין בוגרי הקורס הראשון הגיעו לבקר יעקב איזק מ´פרסום גל´, ינון פאלח מ´קו עיתונות´, יאיר בורוכוב עורך 'שטורעם', נתי טוקר מדה-מרקר ועוד.

הבוגרים הטריים שזכו לכינוי "הקאליבערים", נדרשו להתמודד עם סוגיה קשה במיוחד, יצירת קמפיין להחזרת המונרכיה לישראל. ההיגד האסטרטגי ממנו יצאו הבוגרים למשימתם הקשה, היה: הבו לנו מלך!

ואכן, מתברר, שהבוגרים הצליחו להטמיע היטב את חומר הלימודים. במסגרת התערוכה הוצגו עבודותיהם של 11 התלמידים. במקום הראשון נבחרה עבודתו של אריאל קליקשטיין מפרסום ´תוצאות אפקטיביות´ - ישראל רוצה מלכה. במקום השני עבודתו של שמואל אויש מ´פרסום כיוו´ן - מלך של כוווווווולם. במקום השלישי זכתה עבודתו של נטע כץ -´ יצאת מלך!´.

הראיון המלא עם גב' תרצה גרנות, מנהלת בית הספר לקופירייטינג ופרסום.

עם סיום התערוכה של בוגרי המחזור השביעי, ביקשנו לשמוע מגב' גרנות מה דעתה על הפרסום החרדי בכלל ועל הבוגרים החרדיים בפרט.

הראיון לא התנהל כמו שהיינו רוצים, שכן מידי רגע נכנס לחדרה של 'המנהלת', בוגר נוסף, נרגש או מאוכזב, שביקש להודות לה על פרק הזמן שבילה במוסד הסגור שבניהולה.

גרנות, שפתחה את היחידה החרדית הרבה לפני שמישהו חשב שחרדים מסוגלים ללמוד קופרייט, לא שוכחת להודות לקובי אריאלי שפתח בפניה את השער לעולם החרדי.

מאה בוגרים כבר יצאו מהמוסד שזכה לכינוי 'בית הספר של הקופירייטרים בישראל'. תעודת של ACC החתומה על ידי מי שהוגדרה בעבר 'הכוהנת הגדולה של הקופירייטרים בישראל', פותחת דלתות במשרדים נחשבים.

גם היום, שמונה שנים לאחר שפתחה את המסלול החרדי, עומדת גרנות נפעמת נוכח האיכות והרצינות של תלמידיה החרדיים.

מה ההתרגשות הגדולה, מידי שנה מסיימים את המסלול הכללי שלך עשרות בוגרים, מה הסערה סביב 11 תלמידים חרדיים?

"אין לך מושג מה ההבדל בין שתי האוכלוסיות. התלמידים החרדיים באים בשלים יותר, בוגרים יותר, ובעיקר ממוקדים יותר, הם באו ללמוד מקצוע לשם פרנסה. נקודה. הם לא מחפשים את ה'שואו', הם רוצים ללמוד בשביל לעבוד".

למה מספר התלמידים ביחידה החרדית לא עולה על 20 למחזור?

"אתה יודע וכולם יודעים שאנחנו בוחרים אותם בפינצטה. אנחנו לא מקבלים כל אחד. תשאל את הבנות שסיימו את המחזור הקודם עד כמה אנחנו נוקשים בתנאי הקבלה ועד כמה אנחנו תובעניים. אצלנו מיישמים את המשפט הצה"לי, "קשה באימונים, קל בקרב". אין רחמים ואין הנחות, אנחנו סוחטים מהם את המיטב".

שמעתי פה ושם תלונות על המשטר הנוקשה, אבל אף אחד לא רוצה להביע ביקורת, הם פוחדים?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

צוחקת, "אני אומרת לך, אלה תלמידים מקסימים, משמעת הלמידה שלהם מדהימה. הקשב, הריכוז, הנחישות. זה משהו בגנום החרדי, החשיבות הרבה למילה הכתובה, היחס ה'קדוש' לטקסטים. אולי בגלל זה המרצים שאנחנו מביאים מהמגזר הכללי עומדים נפעמים כל פעם מחדש".

מה מייחד את ה'יחידה החרדית' משאר תלמידי בית הספר?

"בראש ובראשונה הענקנו להם כינוי, 'אבריימלים' לגברים, ו'אבריימליות' לנשים. היחידה החרדית פועלת בהפרדה מלאה. ויותר מזה, אין לנו קורסים מקבילים במגזר הכללי. כאשר החרדים לומדים, לא מתקיים שום קורס במקביל. הקורס החרדי גם קצר יותר וממוקד יותר. מה שאנחנו מספיקים בשנה אצל החילונים, אנחנו יכולים להספיק בחצי שנה אצל החרדים. זה פשוט ציבור שיודע ללמוד, יודע ספר, ומכוון מטרה".

מתי את מתכוונת לפתוח את המחזור החרדי הבא, אלו יהיו גברים או נשים?

"התוכנית היא לפתוח כיתת נשים בקרוב, הרישום כבר החל. בעיקרון אנחנו לא מנהלים במקביל את שני הקורסים. אין לי מושג מתי ייפתח הקורס הבא. אבל כפי הנראה זה אמור לקרות בעוד כחודשיים. אני מקווה בעזרת השם".

עשרות אנשים צפו אתמול בתערוכה המרתקת של המחזור שזכה לכינוי ה'קאליבערים'. החבר'ה האלה ירו היטב ופגעו במטרות, עוד נראה אותם ונשמע עליהם רבות בענף הפרסום החרדי.


צילומים: המביט, באדיבות אתר פרוג.