אאא

דקות ארוכות מרגע תחילת הטיפול הרפואי בהתמוטטות של חבר הבד"ץ הרה"צ ר´ שייע רוזנברגר שליט"א ועד לפינויו מהשטח חלפו בגלל וויכוחים, צעקות, אלימות והתפרעות של חלק מהמתפללים בבית הכנסת כלפי הצוות הרפואי ולהיפך, את כל פרטי האירוע החמור הזה אנו מביאים בצורה בלעדית ב"כיכר השבת" שלב אחר שלב.

על פי העדויות שהצטברו בידינו במהלך הכנת התחקיר מיד עם סיום אמירת ה´הקדמות´ להקפה הראשונה התמוטט הרב רוזנברגר ומד"א הוזעק למקום האירוע לטפל באירוע. בינתיים הגיעו כוחות של "איחוד הצלה" שהחלו את עבודה ההחייאה שייצבה את מצבו של הרב. מקץ כמה דקות כבר פונה הרב לתוך האמבולנס ואז החלה השאלה בדבר זהות בית החולים שאליו יפונה.

מספר מאנשי הקהילה אמרו לצוות הרפואי, “לא לפנות ל´הדסה". (בגלל המחלוקת בין ה´קנאים´ לבין בית החולים בעקבות פרשיית האם מירושלים) אולם הרבנית שאלה את הצוות מה בית החולים המתאים ביותר למצבו של הרב, וכששמעה את התשובה קיבלה את החלטה על הפינוי ל´עין כרם´.

בשלב הזה, ביקש אחד מתלמידיו של הרב (שמו שמור במערכת) להתלוות אל הנסיעה לבית החולים. צוות האמבולנס סירב בכל תוקף והסביר לאיש שאין שום אפשרות לכך וכי רק בן משפחה אחד יכול להתלוות לנסיעה באמבולנס. בתגובה, עלה האחרון על הרכב בכוח והתיישב בו.

האמבולנס התקדם כמה מאות מטרים ואז עצר לרגע, והוריד את האברך שעלה עליו בכוח תוך שימוש באמצעים פיזים להורדתו. יצויין כי לאחר מכן המשיך האמבולנס את דהירתו לבית החולים "הדסה עין כרם" שם מאושפז הרב במחלקת טיפול נמרץ – לב, של בית החולים.

עוד נודע, כי נהג האמבולנס נפצע במהלך הוויכוח כתוצאה מדופן הדלת שנטרקה עליו. לאחר גמר הפינוי נזקק הנהג עצמו לטיפול רפואי. על מקורות במגן דוד אדום מדובר בנהג אמבלונס וותיק במד"א, הפעיל למעלה מחצי יובל בתחום הצלת החיים ורפואה דחופה. בגלל המתח ואפקט הנפיצות של הסיפרו בחרו במד"א לשמור על דממת אלחוט ולא להעביר את הסיפור הלאה לאמצעי התקשורת.

עוד נודע, כי בפסיקה הלכתית יוצאת דופן הורה אחד מרבני הקהילה לשני אברכים לצאת במהלך יום השבת ברכב אל בית החולים "הדסה עין כרם" כדי לעקוב מקרוב אחר מצבו של הגר"ש רוזנברגר ולקדם את נושא הטיפול הרפואי בו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

דובר מרחב ירושלים של מד"א, דני רוטנברג מסר בתגובה ל"כיכר השבת": "צוות נט"ן מד"א שהוזעק בשבת בבוקר לחולה שאיבד את הכרתו בבית כנסת בבית שמש מצא אדם מבוגר מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה. הצוות התחיל בפעולת החייאה מתקדמת שבמהלכן חזר דופק. כשהחליט הצוות להתחיל בפינוי לבית החולים הצטרפה אליו אשתו של החולה.

אדם נוסף ניכנס לניידת וטען שעליו ללוות את החולה, בשל קרבתו אליו, נאמר לו בנועם שמבחינת נהלי מד"א אין אישור ליותר ממלווה אחד, בשל הכיסוי הביטוחי ובעיקר, אדם נוסף בחלקו האחורי של האמבולנס מהווה הפרעה חמורה ליכולת הטיפול של הצוות בחולה, ובפרט באירוע שבו מצבו של החולה קריטי ולא יציב.

מכיוון שהסובבים מנעו מהאמבולנס להתחיל בפינוי נאלץ הצוות להזעיק משטרה. בהפתעה גמורה החליט אחד הנוכחים להפעיל כוח כלפי הצוות ועלה באלימות לניידת תוך כדי שהוא מוחץ ופוצע את אצבעותיו של הפאראמדיק שהיה בעיצומן של פעולת החייאה על החולה. מכיוון שמצבו של החולה היה לא יציב, וכדי למנוע התדרדרות נוספת במצבו נאלץ הצוות להוציא את הנוסע האלים מהניידת תוך כדי שימוש בכח סביר.

במד"א מגנים בכל תוקף כל הפרעה פיזית או מילולית לצוות שעוסק בהצלת חיים ונאלץ בסופו של דבר לגונן על עצמו מפני מתפרעים”.

חדרו של הרב רוזנברגר בבית החולים