אאא

עוד לא ייבשו רגבי האדמה מעל קברו של מוני פנאן ז"ל, עדיין יושבים שבעה, אך כבר כעת מתחילה התמונה להתבהר; שוב התפתו משקיעים לאחוזי ריביות גבוהים במיוחד.

הפעם לא מדובר במגזר החרדי, אלא במגזר החילוני ובאליטות שלו, אנשים שאמורים להבין בתחומים הפיננסים (לפחות לפי מספר שנות לימודיהם) יותר מאברך כולל המשקיע כספו אצל מי מאנ"ש. לאנשים אלו אין אפשרות לבוא בטענות לשום אדם, הפעם לא מדובר בעקיצה, מדובר באדם שלקח את כספם והשקיע דרך חברות השקעה אחרים ברמות סיכון גבוהות (או אם להאמין לתקשורת, גם לשוק האפור חלק בזה).

חלילה, אין כוונתי לדבר סרה באדם שאיננו עמנו כבר ואינו יכול להגן על עצמו. אין אני דן אותו ולא מודע למעשיו המדוייקים, ההיפך, אני דן את אלו ששמו כספם אצלו, הם האשמים היחדים בהפסדם, ואליהם אני פונה.

רק לאחרונה פורסמה פרשת עקיצה חדשה בין אנ"ש (לא ממש מאנ"ש), ניתן לקרוא בה תגובות כגון "הציבור החרדי לא לומד" "מתי הציבור שלנו יבין", וגם ביתר הפרשות שהיו בחודשים האחרונים ניתן לקרוא תגובות מסוג זה.

הגיע הזמן לומר בקול רם: אין לזה שום קשר למגזר. איננו שונים משאר המגזרים, משאר העדות, ומשאר העמים, כולם מתפתים לזה, כולם משקיעים אצל אנשים שאין להם מושג וחצי בכלכלה. הכי גרוע, שהם לא הולכים להתייעץ עם מישהו שבאמת מבין, שיודע, שיכול ברגע להגיד להם לא להיכנס לעיסקה מסוג זה או אחר, בסופו של דבר אנשים פרטיים זה המקום האחרון להשקעות.

מתי ילמדו אנשים שריבית חודשית של 3-4 אחוז אינה ניתנת בחינם וכי רמת הסיכון בה גבוהה פי הרבה מכל השקעה אחרת? מתי ילמדו אנשים לברר טוב טוב היכן כספם מושקע?

כנראה שלעולם לא. אותם אנשים שעבדו להרוויח כספם, הפסידו זאת באותה שניה שהחליטו להשקיע כספם אצל גורם אשר לא נותן להם גישה לכסף בזמן אמת, גורם שהוא אך ורק נבחר להיות מתווך בין המשקיע לחברה מסויימת בגלל היותו מעורב בקהילתו.

אין זה שונה מאיתנו החרדים המשקיעים את כספם אצל אנ"ש. כאן מדובר בקהילת הספורט הישראלי, אשר השקיעו את כספם אצל אדם מוכר וידוע, עם לב טוב שכונה "אמא של משפחת הספורט", אדם שמקצועו ספורט וכל חלומותיו ספורט ולא ידוע לי היכן בדיוק רכש הכשרה בנושא השקעות.

הגיע הזמן שנבין ונפנים את הדברים, וניקח אותם בצורה הנכונה.

עבדתם, הרווחתם כסף, עכשיו אתם שואלים מה לעשות איתו? ובכן המקום הבטוח ביותר הם תוכניות קטנות סגורות לתקופה של 6 חודשים עד שנה בחשבון הבנק שלכם בלבד, לא בחשבון של החבר והשכן שאומרים לכם שהם מקבלים יותר ממכם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נכון התשואה תהיה קטנה, אבל הכסף יהיה בטוח עבורכם עד שתזדקקו לו לקניית דירה או השקעה נכנונה בעסק טוב.

גם אצלינו בעלי החשבונות הרוויחו הרבה כסף במקצועם, הם אינם מבקשים תשואות גדולות, הם רק רוצים לישון בשקט ושהכסף בכל זאת עובד קצת, אבל רמת הסיכון תישאר מינימאלית, בסופו של דבר הם עבדו קשה להרוויח אז למה להפסיד?

נכון, אנחנו רואים את זה בכל המגזרים ובכל העולם, אך אנו, כציבור חרדי יר"ש צריך לתת דוגמא לאמונה נכונה, לנו לילדינו ולשאר העם היושב בציון, אנחנו יודעים שמזונותיו של אדם נקצבו לו מראש השנה עד ראש השנה.

זהו מבחן האמונה הגדול עבורינו, אם לא נשקיע, נקבל בכל זאת את מה שהוקצב עבורינו ממקום אחר, לא ידי וכוחי עשו לי את החיל הזה, ברגע שנפנים זאת ונעמוד במבחן הזה, לא נתפתה להשקעות משונות, את ההשתדלות אנו עושים במקומות אחרים אז בואו לא ניקח סיכונים מיותרים כי הרבה דרכים למקום ב"ה.

שהשם ימלא חסרון כיס זה לכל המפסידים ושלא תדעו הפסד עוד.