אאא

האם זוהי גרסת המיידוף החרדי? זו השאלה ששואלים את עצמם מאות ואלפי משפחות חרדיות שהפקידו את רכושם בידיו של אשר שפרנוביץ מנהל בבית ההשקעות ´חומש בעלייה´.

הדרמה שהחלה בסוף השבוע שעבר, עם עצירת האפשרות למשיכת כספי ההשקעות, והיעלמותו התמוהה של שפרנוביץ, התפתחה בתחילת השבוע, כאשר משקיעים שהתאגדו והחלו להתחקות על עקבותיו, גילו לתדהמתם כי ברח מהארץ. על פי הדיווחים שליקטו, שוהה כעת שפרנוביץ בלונדון.

שפרנוביץ, שעוד בימים אלו חוזר בטלפון לפניותיהם של חלק מהמשקיעים, טען בתחילה בתוקף, כי כספי המשקיעים לא אבדו, אלא "מס הכנסה התלבש עלי והקפיא את כל חשבונות החברה". אלא שבדיקה מול גורמי מס ההכנסה העלתה כי מדובר בסיפור חסר בסיס.

מאוחר יותר שינה שפרנוביץ את גרסתו, וכעת הוא טוען כי המדובר בהקפאה עקב חקירת רשויות להלבנת הון. את היעלמותו הוא נימק בכך שברצונו להימנע מחקירות של עשרות שעות. לדבריו הוא בכלל נמצא בצפון הארץ.

היום (שני) בצהרים, נפגשה קבוצת לקוחות גדולה עם עורך דינו חיים מן, בפגישה טען עורך הדין כי שפרנוביץ הפסיד את כל כספו בהשקעות כושלות, אולם גם עורך הדין לא היה בטוח בדבריו וסייג בפני המשתתפים בפגישה: "האפשרות האחרת היא שהוא ברח עם הכסף..."

ממשרדי עורך הדין בתל אביב, המשיכו הלקוחות לבניין גרנד הול ברחוב השומר בבני ברק, שם ממוקמים משרדי ´חומש בעלייה´, ולאחר שאחד העובדים פתח להם את הדלת, הם רוקנו את כל המחשבים והתיקיות במקום, עד שהוצאו החוצה על ידי המשטרה שהזמינו מנהלי הבניין. דירתו (השכורה) של שפרנוביץ בשכונת ברחוב בן אליעזר שבשכונת גני הדר בפתח תקווה, שזכתה גם היא לביקור הלקוחות נמצאה ריקה.

הסכום הכולל של הכסף הנעלם, מוערך על ידי גורמים המקורבים לנושא, בכ-50 מיליון דולר, ויתכן אף סכומים גדולים מכך. אולם האבסורד הגדול בכל הסיפור הקשה הזה, הינה העובדה כי ככל הידוע – עד לשעה זו, טרם פנה אף לא אחד מן הלקוחות למשטרה ולרשויות החוק, עובדה הנובעת ככל הנראה מהצורך להימנע מלענות על שאלות מיותרות...

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ככל הידוע, חלק מן הלקוחות מחזיקים בידם ערבות בנקאית מבנק מזרחי, הבנק בו התנהלו חשבונות בית ההשקעות, על אחוזים ניכרים מהכסף, אולם נשמעו דיווחים כי הבנק טען לפחות לחלק מבעלי הערבויות, כי המסמכים שבידם מזויפים. יש לציין, כי ללקוחות שויתרו על ערבות בנקאית, הוצעו אחוזי ריבית חודשיים, גבוהים פי 4 ו-5 מהתשואה שהוצעה לאלו שדרשו ערבות, מה שגרם לחלק ניכר מהלקוחות לוותר על הערבות.

הבעיה הגדולה בכל הסיפור הזה, הינה העובדה כי לאף אחד מבין הלקוחות והעובדים, אין מידע ברור על האופן בו התנהל העסק. כעת, משנעלם שפרנוביץ, הם אינם מוצאים את ידיהם ואת רגליהם במרדף אחר הכסף הנעלם.

שפרנוביץ, יהודי חסיד גור, שנחשב עד לימים האחרונים לאדם אמין, עובדה שגרמה לאלפי משקיעים חרדים לתת בו את אמונם ולהפקיד בידם את מיטב כספם, נחשב גם לבעל חסד גדול ולתורם נדיב.

לאחרונה פורסם כי ב´שבת המיליון´, שבת מיוחדת שנערכה בצפת יחד עם האדמו"ר מגור, בה השתתפו אך ורק אלו שתרמו ´מיליון´ ל´איחוד מוסדות גור´, השתתף שפרנוביץ שתרם גם הוא את הסכום המדובר. רק שבקרוב נדע, האם את כספו שלו הוא תרם, או שמא את כספם של אחרים...

´כיכר השבת´ יביא במהלך היום ומחר תיעוד ומסמכים בלעדיים על הפרשה.