אאא

זה לא תסריט דמיוני. זה יכול לקרות מחר בבוקר. יום לאחר אישור הצעת החוק להנהגת מאגר ביומטרי בישראל.

האישה היהודייה תגיע לשדה התעופה בלוד, תתייצב למול איש מעבר הגבולות היושב בתוך התא שלמולה, וזה יאמר לה בפשטות: "גברת, זאת לא את".

וכשתשאל, מהיכן הגעת למסקנה הזאת, ישיב לה האיש: "אני רואה אותך בתצלום שהכניסו למאגר הביומטרי, וזה אומר לי שאין התאמה. אז אנא בטובך, הסירי את הפאה, וננסה להשוות בין התצלום ש"אצלנו, במאגר הרשמי של המדינה, לבין מי שאת".

מאחור יעמדו עוד עשרות גברים ונשים, ממהרים ל"דיוטי פרי" שיאיצו בה להישמע לדרישת הבודק. "אין לנו זמן, אנחנו רוצים להספיק ולקנות משהו לפני שהמטוס ממריא למלון הנופש בהרי רומניה".

וזו תיאלץ לעשות את מה שהיא לא עשתה בימי חייה למול עם ועדה. וזה יקרה בבנק ובדואר, במשרדי ממשלה ובשערי הכניסה לכל מקום ש"הביטחון" ידרוש זיהוי ביומטרי.

לחילונית המצטלמת כפי שהיא תמיד, לא תהיה כל בעיה. היא תמיד תזוהה בפי שצולמה. האישה החרדית, המופיעה פעם עם הפאה ופעם עם המטפחת ולעיתים עם הפאה והכובע – לא תזוהה. היא תתחיל להזדהות כמו בימי המעברות בטביעת אצבעות. כמו שהעבריינים מזדהים בכניסה לבתי הכלא, או בהשוואה למראה בלא פאה ובלא כיסוי ראש.

מחר בבוקר יחלו להימכר בחוצות ישראל דיסקים שהוברחו מן המאגר ובהם כל תמונות אזרחי המדינה. יציעו לבנכם שידוך, תשובתכם תהיה "רק רגע, יענקי לך ותביא את הדיסק ונראה מיהי זאת שמציעים לאחיך". היא תופיע במאגר בתצלומה, בטביעת אצבעותיה, כל קורות חייה יתפרסו לפניכם, תוכלו אפילו לדעת את מכלול ציוניה, וגם תוכלו לדעת כמה לדרוש מהוריה, שכן 'המאגר המתוחכם של המדינה המתקדמת' יחבר בין 'מאגרי המשנה'. תדעו אם להורים יש חשבונות בבנקים ומה יש בהם. אפילו אם קיבלה זריקה נגד טטנוס בהיותה בת שש יופיע במאגר. הרי אנחנו ב"חזית הטכנולוגיה העולמית"...

אך בואו ונצא אל העולם, לאילו מדינות אנו נצטרף כשכבר יהיה לנו את המאגר הביומטרי 'החשוב' הזה? – תבואו ותאמרו לנאורות שבאומות העולם. לאמריקאים, לבריטים, לשוויצרים, לסקנדינבים, ליפנים, לגרמנים, וכך הלאה.

אז יש לנו הפתעה בעבורכם. ישראל הולכת להיות המדינה הראשונה בעולם שיהיה לה את המאגר הזה. אין עוד אף לא מדינה אחת בעולם, שכבר הכניסה את המאגר, בהיקף שמדינת ישראל רוצה להכניסו.

יש מדינות עם "מאגרי מידע". כזה קיים גם במדינת ישראל מזה שנים רבות. אך מאגר ביומטרי כולל ומלא כפי שהצעת החוק מבקשת לאמץ בישראל עוד לא אומץ בשום מקום אחר בעולם.

על גרמניה הויותם של אזרחיה 'דמוקרטים' שמעתם? – סביר להניח שכן. ובכן במדינה זאת, הוקמה כבר לפני שנים רבות וועדה שבדקה הצעה דומה להצעה המטורפת שהועלתה בישראל, לאמץ את "המאגר הביומטרי" ואחרי יותר משנה של דיונים, קבעו חברי הוועדה שם פה אחד, שאין לקבל את ההצעה אלא אם כן מישהו מבקש... להחזיר את גרמניה לשנות הארבעים.

האם יש במדינת ישראל משהו דומה למאגר הזה, והאם אפשר ללמוד משהו מאופן שמירת נתוניו? – כן, בהחלט, יש. את "מאגר המידע של משרד הפנים". המאגר הבסיסי, המאוגד במסגרת ה"אגרון" הרשמי שעל פיו בונים את רשימת בעלי זכות הבחירה לכנסת ולרשויות המקומיות, שעל פיו יודעים במשטרת הגבולות מי יצא ומי נכנס, שאליו מוסיפים ילדים שנולדו במזל טוב, זה עתה, וגורעים את ההולכים לעולמם. מאגר הכרחי וטוב.

אלא שגם מאגר זה, אפס קצהו בהשוואה למה שעתיד להיות במאגר הביומטרי, פרוץ לכל, וניתן להשגה בחוצות ישראל בתמורה לכמה מאות שקלים. יש כאלו המעלים אותו מפעם לפעם בערוצי התקשורת האלקטרוניים חינם אין כסף. אפילו מאגרי הבנקים כבר לא שמורים כפי שהיו בעבר. מי מדבר בכלל על מאגרי קופות החולים וכל השאר.

עכשיו הולך לקרות אותו הדבר עם המאגר הביומטרי, בתוספת סכנה מוחשית. העבריינים יוכלו לאמץ לעצמם זהויות חדשות, "לעבוד על המדינה".

כל הרעיון הטיפשי של המאגר הביומטרי נולד במוחו הקודח של שר הפנים לשעבר מאיר שיטרית, בבוקר שבו קם ומצא על שולחנו נתון מזעזע באמת: כמיליון ורבע ישראלים מאבדים, או שנגנבים מהם תעודות הזהות שלהם. באמת לא נעים וצריך למצוא פתרון לבעיה.

אך שטרית לא מוכן ללמוד מן הפתרונות שמצאו בכל העולם. לא מחלקים עוד תעודות זהות על נייר הניתן לזיוף בקלות. מנפיקים תעודות עם שבבים אלקטרוניים הקשים מאוד לזיוף (למרות שכל דבר אפשר היום לזייף), אך מכאן ועד לחיבור הצורך הפעוט הזה לכדי ההגעה למאגר הביומטרי, הוא אווילי וריק מתוכן. מיותר ולא נדרש.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מדובר בתחום רגיש, לאזרח החילוני ועוד יותר לדתי ולחרדי. המדינה צריכה להגן על האינטרסים של אזרחיה, על ביטחונם וכבודם, ורעיון המאגר הולך לעשות את ההיפך מכך. כל דליפה ממאגר המידע הביומטרי, אם תתרחש, ובוודאי שתתרחש, תסכן אינטרסים חיוניים ביותר של המדינה בכלל ושל אזרחיה בפרט. הולכים להשקיע עשרות אם לא מאות מיליוני שקלים במשהו מיותר ולא נדרש, שאף לא מדינה אחת בעולם כבר עשתה אותו. כבר נתנסתה בו. עלותו יקרה והתועלת שאולי אפשר יהיה להפיק ממנו מוגבלת ומאוד מפוקפקת.

כל מדרגות הצניעות היהודיות ייפגעו. המאגר יביא לחדירה לתחום הפרט. ומי שהוסיף להצעת החוק את המילים "ייעשה מאמץ להתחשב ברגשות של דת ומסורת", הוא בדאי. גם מי שניסח מילים אלו בחוק יודע שזה בלתי אפשרי.

דורון שקמוני, חבר הנהלת איגוד המחשבים הישראלי ומומחה בעל שם בתחום האבטחה, טוען כי הוספת ביומטריה לתיעוד הממשלתי הוא דבר מיותר ואין בו צורך כדי למנוע זיופים או מתן פתרון לגניבת תעודות הזהות. הנזק, לדעתו, בדליפת המאגר הוא נזק בלתי הפיך, מזהיר שקמוני. לדבריו, נדרש כשל אחד בלבד, כדי שהמידע הביומטרי של כל תושבי המדינה ייחשף ותיקונו יארך בין 80 ל-90 שנה. אתם מבינים את זה?

ומדוע אין אנו שומעים את קולות נציגי הצבור הדתי בהתנגדותם להצעה הזאת? הלו, איפה אתם, חברי הכנסת שלנו. הפסיקו להתעסק במלחמות היהודים. תנו לנו גיבוי כשרוצים לפגוע בזכויותינו ובזכויות נשותינו. הגנו עלינו מידם של הרוצים לשלוט בנו. לדעת הכול עלינו. אל תתנו יד להקמת המאגר המיותר הזה.