אאא

מקווה טהרה חשמונאי אדיר-מימדים נחשף אתמול לראשונה לציבור.

באזור לכיש מתנהלת עבודת בנייה גדולה בעבור מגורשי הגוש. במהלך העבודות החלו להיחשף ממצאים מרשימים מלפני

אתמול הוצגו לראשונה, מקווה טהרה ענק מימדים מן התקופה החשמונאית, בפתחו של בית בד מונומנטאלי ומרשים, שניהם תת-קרקעיים.

את הממצאים חשפו אתמול לראשונה הארכיאולוגים החופרים במרום בסיור של חברי כנסת מן השדולה לארכיאולוגיה בראשותו של ח"כ אורי אריאל.

ארכיאולוג מחוז אשקלון והנגב המערבי ברשות העתיקות, יגאל ישראל, סיפר אתמול שבחרבת בית לויה, שם נתגלו הממצאים החדשים והמרשימים, נחשפו גם גתות רבות, מערות קולומבריום, בתי בד, וכן מבנה ציבור עם פסיפס ובו אוניות ובעלי חיים. באחד מבתי הבד נחשפו שתי מנורות בעלות שבעה קנים. המנורות היו חרוטות על מזוזות הכניסה, ומנורה נוספת במרכז המשקוף שמעל לכניסה.

המקווה, שנבנה מתחת לפני הקרקע סמוך לפתחו של בית הבד, הוא בגודל של לא-פחות מעשרה מטר עומק, שבעה מטר רוחב ושבעה מטר אורך. אל תחתיתו מובילה מערכת מדרגות ארוכה, לרוחב כל הבריכה, ועל טיח הקירות נראה בבירור קו המים, למרות אלפיים ומאתיים השנים שחלפו. ישראל הבהיר כי הצמדת המקווה לבית הבד מעידה על ההקפדה בדיני טהרה בעת עשיית שמן, שיועד אולי גם לשימוש בבית המקדש. ישראל הדגיש כי חובה לשמר ולפתוח אתר זה, שנחפר ע"י אוניברסיטת תל אביב, לכלל הציבור - בגלל שפע הממצאים בו.

הסיור של ח"כ אורי אריאל, יו"ר השדולה לארכיאולוגיה, נועד לקדם פרויקט "דרך מלכי יהודה", כיוון שבאזור זה פעלו, לחמו ואף נרצחו חלק ממלכי בית דוד. באזור נמצאו בתי מגורים, מבני ציבור, בתי כנסת, חומות רבות, מחסנים, אורוות, בתי בד, מקוואות, בתי מרחץ, דרכים ממלכתיות, בארות, תחנות שאיבה, מחצבות, מדרגות חקלאיות, גתות, גרנות וממגורות.

ביוזמת רשות העתיקות ומנהלת ההקמה של מזרח חבל לכיש, מתוכננת "דרך מלכי יהודה" להפוך לאתר תיירותי של אתרים ארכיאולוגים פתוחים לציבור, מסלולי אופניים, כרמים ויקבים המצויים כבר כיום באזור בכמות רבה, חוות חקלאיות, פינות חמד ומעיינות, בארות ודרכים עתיקות.

ראש מנהלת ההקמה של מזרח לכיש, אל"מ (במיל.) וסגן שר החינוך לשעבר משה פלד, סיפר כי בימים אלו עמלים על הקמתם של שלושה ישובים חדשים באזור, והרחבתם המשמעותית של שלושה נוספים. בסך הכולל עתידים להבנות באזור כאלף יחידות דיור, חלקם לעקורי גוש קטיף. שני ישובים מיועדים לעקורים: מרשם שייקרא ככל הנראה נטע, וגבעות חזן שיקרא בני דקלים.

במושב אמציה, ממתינים עקורי מושב קטיף לאישור בניית בתי הקבע. ואולם, בניית הבתים מתעכבת בגלל סחבת בירוקרטית, וכן הצורך לבצע חפירות הצלה בשטח המיועד לבניה. בשטח זה, כך מבטיח ארכיאולוג המחוז, צפויים להיחשף עשרות ממצאים מרגשים ומדהימים. להערכתו, כיוון שבכל האזור נחשפו מערות מסתור, בתי בד, מקוואות-טהרה, בתי כנסת מתקופת התלמוד, וכן אין-ספור כלי בית, כלי נשק, מטבעות, פסיפסים וכתובות – כך צפוי להיות גם באמציה. הממשלה כבר הקצתה לפרויקט זה כחמישה מיליוני ₪ ואולם ברשות העתיקות מדגישים כי נצרך סכום דומה נוסף. ח"כ אריאל ציין כי יפעל להשגת הסכום, תוך הגדרת יעדי עבודה, סדרי עדיפויות וקביעת לוח זמנים – ותוך הדגשה כי חלק מעקורי גוש קטיף ישולבו בעבודת החשיפה, השימור והתיירות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אתר נוסף באזור לכיש, המיועד לפיתוח ולחשיפה לציבור הוא תל עיטון. יתכן כי מדובר בעיר עגלון המקראית (יהושע י, ל"ו) שתושביה האמוריים, נלחמו עם יהושע. במקום נחשפו שרידי עיר גדולה, מערות קבורה רבות וקטעי חומה שסבבה את התל. בשנת תשס"ו החלה לחפור באתר משלחת מאוניברסיטת בר-אילן והיא עתידה להמשיך בכך עוד כעשר שנים. במקום התגלתה כבר שכבת חורבן, שהיה מסיבי ואלים, והיא מיוחסת למלך האשורי סנחריב, שדיכא בשנת 701 לפנה"ס, את המרד שעליו הכריז חזקיהו מלך יהודה. במהלך דיכוי זה, הנזכר היטב בספרי מלכים, דברי הימים וישעיהו, הרס סנחריב ערים רבות בשפלה, בהן בית שמש ולכיש.

רענן כסלו, ראש תחום שימור ברשות העתיקות, הדגיש כי פיתוח האתרים ופתיחתם לקהל מותנים בהפשרת חלק משטחי האש והאימונים של צה"ל בהם מצויים האתרים. הוא ציין כי מתנהל מו"מ עם צה"ל ומשרד הביטחון בעניין אך הוא טרם הסתיים - ולכן הכניסה לאתרים כיום מסוכנת.

לדברי יגאל ישראל, לאזור פוטנציאל תיירותי עצום, הן בגלל האתרים הארכיאולוגים הרבים והמגוונים, האפשרויות לשלב טיולים וחוויות חינוכיות והיסטוריות, טיולי אופניים וביקור ביקבי האזור, והן בגלל הקרבה למרכזי האוכלוסייה. הוא ציין כי מרחק הנסיעה ממזרח לכיש הוא 25 דקות לגן התעשייה בעומר, וכרבע שעה לקריית גת. לדבריו, כבר היום מבקרים עשרות אלפים בפארק בריטניה ומערות עדולם הסמוכות, ופיתוח נכון יביא גם רבבות מטיילים לאזור זה.

ח"כ אריאל והארכיאולוג רענן כסלו מרשות העתיקות ליד הפסיפס שהתגלה

יו"ר השדולה לארכיאולוגיה ח"כ אורי אריאל במקווה הטהרה שנתגלה בחבל לכיש