אאא

בעיתון ´ישראל היום´, התפרסמה ידיעה תמימה על דג שנצפה בבת ים, שחציו העליון אשה וחציו התחתון דג, ומיד כשהתקרבו אליה/אליו קפץ חזרה למים ונעלם. עירית בת ים מציעה פרס בסך מליון דולר למי שינציח את הדג המוזר.

בדרך כלל, אנחנו מבטלים במחי יד את השמועות. נתקלנו אין סוף פעמים באגדות דייגים, שכנראה חלקם נוטים להזיות מסיבה שבוודאי תיחקר יום אחד.

אך לא, הדג הזה קיים בהחלט. כבר במקורות הקדמונים ביותר מצאנו שיש דג שחציו אדם וחציו דג, או חציו אשה וחציו דג, וכמה וכמה הלכות נאמרו לגביו.

מה שכתוב בתורה שכל נפש החיה שבמים שקץ הוא לכם, אמרו בתורת כהנים שמרבה את הסילונית. רש"י פירש שסילונית הוא אותה בריה שחציו דג וחציו אדם, והראב"ד אף הוסיף שסירונית (או סילונית) היא חיה שחציה אדם וחציה דג, ומנגנת כאדם. וכן חז"ל דרשו בטומאה: "אדם כי ימות באהל", ולא סילונית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

וכן מצאנו בגמרא בבכורות, שהזכירה דולפינים, ולפי אחד הפירושים בגמרא שם זה "בני ימא", או כמו שפירש רש"י, אותה חיה שחציה אדם וחציה דג. ולפי האמור שם בגמרא, החיות הללו יכולות להתרבות כבני אדם או כדגים.

מעניין מאד לציין, שבספר "ערוך השולחן" האריך לדון על אותו דג אם יש לו סנפיר וקשקשת. אם נזכה שמישהו יצלם, אולי נדע בבירור.

אם יש לכם מרץ, נסו לצלם את הדג, כך תזכו להבין את דברי הגמרא בבירור, ותזכו את הרבים, ואולי גם תרוויחו את הפרס הכספי. סכום לא רע שיכול לעזור לכם קצת ב'בין הזמנים'.